Kari Niemi-Nikkolasta uusi yhdistyksen puheenjohtaja

15.11.2010

Suomen Valmentajat ry:n syyskokous valitsi Olympiakomitean valmennuksen johtajan Kari Niemi-Nikkolan yhdistyksen uudeksi puheenjohtajaksi.

Niemi-Nikkolan puheenjohtajakausi on kaksi vuotta. Hän seuraa tehtävässä Pasi Sarkkista, joka johti yhdistystä neljä vuotta.

Syyskokous valitsi myös hallituksen jäseniä. Erovuorossa olleista jatkamaan valittiin Jääkiekkoliiton kehityspäällikkö Ari Piispanen, Mäkelänrinteen urheilulukion valmennuksen lehtori, apulaisrehtori Simo Tarvonen sekä Varalan urheiluopiston valmennuskursseista vastaava liikunnanopettaja Pekka Rindell. Toimikautensa toisen vuoden yhdistyksen hallituksessa jatkavat Suomen Voimisteluliiton lajipäällikkö Terhi Toivanen sekä SLU:n koulutuspäällikkö Pulmu Puonti.

Uusina hallitukseen tulivat valituiksi Suomen Koripalloliiton nuorten olympiavalmentaja Antti Koskelainensekä usean eri urheilulajin valmennuksessa ja koulutuksessa vaikuttava, Jyväskyläläisen Kilpisen koulun rehtori Sami Kalaja.

Henkilövalintojen lisäksi syyskokous vahvisti yhdistyksen toiminta- ja taloussuunnitelman vuodelle 2011. Vuoden 2011 toiminnan painopistealueet ovat:

  1. Valmentajuuden edistäminen
  2. Valmentajien toiminnan tukeminen ja hyvinvoinnin edistäminen
  3. Valmentajien osaamisen lisääminen
  4. Jäsenpalveluiden ja -etuisuuksien kehittäminen.

Syyskokous vahvisti jäsenmaksuksi vuodelle 2011 edelleen 55 euroa. Liittymismaksua ei yhdistys peri, eikä myöskään yhteisö- tai kannatusjäsenmaksua.

Liitteet